Platí změna sazby DPH na 10% pro všechny e-booky?

Od 1.5.2020 platí přesun do 10% sazby DPH také pro e-knihy.

Zákonodárci se dohodli, že k 1.5.2020 přesunou některé služby a produkty do druhé snížené sazby DPH, tedy do 10% sazby.

Mimo jiné, jedná se i o elektronické knihy a audio knihy, tedy produkty, které svým klientům prodáváme jako e-booky v pdf nebo jejich audio nahrávky.

Platí tedy 10% sazba DPH pro všechny e-booky?

Dnes se ke mně dostal tento odkaz s dotazem, zda to opravdu platí a já si uvědomila, že tato informace zřejmě potěšila všechny autory a prodejce e-booků a nahrávek, co jsou plátci DPH a těšili se, že své produkty nabídnou zákazníkům za nižší ceny, ale chtějí mít jistotu, že se tato změna opravdu týká i jejich produktů.

Zdroj na webu Ministerstva financí najdete zde.

Je tady ještě doplňující informace z GFŘ, která upřesňuje, kterých e-knih se přechod do nejnižší sazby DPH týká a taky uvádí, že není nutné mít e-knihu i fyzicky vytištěnou nebo audioknihu na CD apod.

Zdroj Informace GFŘ na webu Finanční správy najdete zde (bod 5).

Nenechejte se zmást souslovím „…elektronicky poskytovaných služeb..“, protože zákon o DPH vnímá posílání ebooků jako poskytování služby, když se nejedná o zasílání hmotného produktu.

Změna se týká jen těch e-booků, které by i ve své hmotné podobě spadaly do 10% sazby DPH.

Které to jsou? Upřesnění najdeme v Příloze č.3a zákona o DPH, kde je odkaz na celní nomenklaturu (díky čemuž si vcelku přesně dokážeme zařadit svůj produkt) a taky tady najdeme upřesnění, že nesmí obsahovat více jak 50% reklamy a nesmí se jednat výlučně nebo převážně o hudební zvukový nebo audiovizuální obsah.

Celní sazebník najdete zde a nově zařazené položky do 10% sazby hledejte na stranách 362 až 363, 588 a 600 až 601.

Romana Smetana
Účetní, podnikatelka, s praxí a zkušenostmi. Rozhodla jsem se něco z toho co už vím a umím, předat dále.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.